• youuinsttaaffccbb
TEST
Jetë, Këshilla

Studimi/ Njihuni me moshën ideale për të lindur fëmijën e parë

Të risësh një fëmijë është periudha më e bukur e jetës së çdo femre por njëkohësisht edhe ndër më të vështirat, pavarësisht moshës. Shkencëtarët kanë zbuluar “moshën perfekte” se kur duhet të bëheni nënë. Mosha kur një grua lind fëmijën e parë sa vetë dhe rritet, dhe kjo nuk ka lidhje vetëm me trendin e momentit. Gratë te të 30-at dhe 40-at janë më tepër të sigurta dhe kanë rregulluar karrierën profesionale si dhe jetën private, shkruan opinion.al. Historikisht të lindësh në moshën 35 vjeçare është konsideruar risk, megjithatë shkencëtarët në universitetin e Kalifornisë së Jugut kanë zbuluar benefitet e të lindurit në këtë moshë. Në studim u përfshinë 830 gra pas menopauzës dhe u testuan në planifikim, perceptimin visual, memorien, përqëndrimin, vëmendjen, etj. Studiuesit zbuluar se gratë që kishin fëmijën e parë para moshën 24 vjeçare kishin performancë më të mirë se ato që kishin lindur nga 15 deri në 24 vjeç. Ajo është e lidhur me rritjen e hormoneve gjatë shtatzënisë, estrogjenit dhe progesterone të cilat mendohet të ketë një ndikim pozitiv në kimin e trurit dhe funksionin, veçanërisht në qoftë se shtatzënia e fundit ka ndodhur në një moshë të vonë./opinion.al